Diagnoza integracji sensorycznej (SI)

Czym jest diagnoza integracji sensorycznej (SI)?

Integracja Sensoryczna (SI)

Integracja sensoryczna (SI) to proces neurologiczny, który umożliwia organizmowi odbieranie, segregowanie, interpretowanie oraz odpowiednie reagowanie na bodźce sensoryczne płynące z otoczenia i własnego ciała. Prawidłowa integracja sensoryczna jest niezbędna do wykonywania codziennych czynności, nauki, zachowania społecznego oraz rozwoju motorycznego.

Diagnoza integracji sensorycznej (SI) - definicja


Diagnoza integracji sensorycznej (SI) szereg badań i obserwacji na podstawie których terapeuta opracowuje plan indywidualnej terapii oraz wskazówki terapeutyczne dla rodziców, nauczycieli i opiekunów do wykonywania w domu/placówkach edukacyjnych.

Cel diagnozy SI


Diagnoza SI ma kilka głównych celów:

  1. Określa czy trudności dziecka maja podłoże w nieprawidłowym przetwarzaniu bodźców sensorycznych.
  2. Jak usprawnic funkcjonowanie dziecka w rożnych obszarach życia i pomóc mu rowzijac sie społecznie, emocjonalnie, ruchowo.
  3. Opracowanie planu terapii: Na podstawie wyników diagnozy tworzy się indywidualny plan terapeutyczny oraz zalecenia do wykonywania w domu (tzw. dieta sensoryczna).
  4. Wskazuje czy konieczna jest dalsza diagnostyka u kolejnych specjalistów tj. logopeda, fizjoterapeuta, okulista itp.

W jakim wieku przeprowadza się diagnozę SI?


Diagnoza integracji sensorycznej najczęściej przeprowadzana jest u dzieci w wieku od 3 do 10 lat. (2-3 lata są to kwestionariusz i wywiad rodzica, na podstawie zabawy i obserwacji określam jakich bodźców poszukuje, jakich unika), (od 4r.ż. można przeprowadzać testy). Jednak może być również stosowana u młodszych dzieci oraz starszych dzieci i młodzieży, jeśli występują u nich trudności sugerujące zaburzenia integracji sensorycznej. Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla skutecznego wsparcia rozwoju dziecka.

Przebieg diagnozy

  1. Wywiad z rodzicami/opiekunami:

Rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z rodzicami lub opiekunami, podczas którego terapeuta zbiera informacje na temat historii rozwoju dziecka (okres prenatalny, perinatalny i postnatalny, czas osiągania kamieni milowych

  1. Obserwacja kliniczna:

Terapeuta obserwuje dziecko podczas różnych aktywności w celu oceny jego reakcji na bodźce sensoryczne, jakich bodźców poszukuje a jakich unika, sposobu radzenia sobie z zadaniami oraz ogólnego zachowania. Obserwacja może obejmować zarówno swobodne zabawy, jak i bardziej zorganizowane zadania. Ocenia m.in. lateralizację, rozkład napięcia mięśniowego, równowagę.

  1. Testy standaryzowane:

Przeprowadzane są standaryzowane testy, które oceniają poszczególne aspekty integracji sensorycznej. Najczęściej stosowane narzędzia to Testy Integracji Sensorycznej według Jean Ayres (SIPT) oraz inne testy oceniające m.in. koordynację ruchową, różnicowanie wrażeń dotykowych, praksję

  1. Analiza wyników i raport diagnostyczny:

Terapeuta analizuje zebrane dane, identyfikuje mocne strony oraz trudności dziecka, a następnie tworzy szczegółowy raport diagnostyczny, zawierający wyniki testów, interpretacje oraz rekomendacje dotyczące dalszej terapii.

  1. Omówienie wyników z rodzicami/opiekunami:

Ostatecznym etapem diagnozy jest omówienie wyników z rodzicami lub opiekunami dziecka. Terapeuta przedstawia zidentyfikowane trudności, wyjaśnia, jak wpływają one na codzienne życie dziecka oraz proponuje plan terapeutyczny i zalecenia do pracy w domu.

Znaczenie wczesnej diagnozy SI

Wczesne zidentyfikowanie zaburzeń integracji sensorycznej i rozpoczęcie odpowiedniej terapii może znacząco poprawić funkcjonowanie dziecka w wielu sferach życia. Terapia SI pomaga dzieciom lepiej radzić sobie z bodźcami sensorycznymi, co przekłada się na poprawę koncentracji, koordynacji ruchowej, zachowania oraz ogólnej jakości życia. Dzięki diagnozie i terapii SI dzieci mogą lepiej rozwijać swoje umiejętności i osiągać pełen potencjał.

Umów konsultację

Diagnoza i Terapia

mgr Paulina Błach

fizjoterapeutka

mgr Joanna Nowaczek

terapeutka integracji sensorycznej

mgr Magdalena Kozyra

fizjoterapeutka

mgr Gabriela Pietraszkiewicz

fizjoterapeutka

mgr Magda Bonowicz

fizjoterapeutka

Ustal termin telefonicznie lub mailowo

  • 71 782 77 77 wybierz 1
  • rejestracja@promykslonca.pl
  • telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00

     

    Odwołanie wizyty
  • wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
  • telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00

Cennik

  • Badanie 3 x 140zł + 230 zł diagnoza na piśmie; łącznie 650 zł
  • Terapia 45 min – 140 zł