Specjaliści

dr n.med. Mateusz Patyk
lek. Paweł Sitny

 

Cennik

Rejestracja

REALIZUJEMY ŚWIADCZENIA: NFZ, komercyjne, enel-med CENTRUM MEDYCZNE, POLMED, MEDICOVER, GRUPA LUXMED

Badanie ultrosonograficzne (USG) dzieci

Badania ultrasonograficzne (USG) są najczęściej wykonywanymi badaniami obrazowymi w populacji dziecięcej. Są to badania pozwalające w sposób całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny zobrazować narządy i tkanki. 

W odróżnieniu od innych technik obrazowania (RTG, TK) metoda ta nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego.  Do uzyskania obrazów wykorzystuje się efekt rozchodzenia się i odbijania fali ultradźwiękowej (ultradźwięki to fale o długości 1 kHz – 16 GHz) w ciele, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. 

Źródłem i odbiornikiem ultradźwięków są specjalne głowice generujące ultradźwięki w zakresie 1-18 MHz.

USG dziecka: przyjazna atmosfera, nowoczesny sprzęt

Badania w pracowni ultrasonograficznej Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjnego „Promyk Słońca” wykonywane są najwyższej klasy, w pełni cyfrowym aparatem USG  Canon APLIO a. Zastosowanie złożonych technik i nowoczesnych algorytmów tworzenia obrazów iBEAM™ umożliwia lepsze i dokładniejsze odwzorowanie tkanek niż w tradycyjnych urządzeniach. Aparat pozwala zarówno na zaawansowaną ocenę unaczynienia (dużych naczyń), jak i ocenę przepływu tkankowego (w drobnych naczyniach) przy wykorzystaniu innowacyjnej techniki Superb Micro-Vascular Imaging (SMI)™ (ocena unaczynienia zmian ogniskowych, guzków, węzłów chłonnych i. in.).

W pracowni USG wykonywane są wysokospecjalistyczne badania USG z zastosowaniem elastografii fali poprzecznej (Shear Wave Elastography – SWE) oraz badania ilościowej oceny stłuszczenia miąższu wątroby (Attenuation Imaging – ATI).

Aby zapewnić pacjentom komfort, do badań wykorzystujemy podgrzany żel USG.

Jakie badania USG wykonujemy?

 • USG jamy brzusznej
 • USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji
 • USG jamy brzusznej z oceną refluksu żołądkowo-przełykowego
 • USG wątroby (elastografia SWE i ocena stłuszczenia ATI)
 • USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne
 • USG jąder i najądrzy u dzieci
 • USG przezciemieniowe 
 • USG przezciemieniowe z oceną szwów czaszkowych (u niemowląt)
 • USG rdzenia kręgowego (niemowląt)
 • USG tkanek miękkich
 • USG tarczycy
 • USG tarczycy z elastografią zmian ogniskowych
 • USG piersi u dzieci
 • USG węzłów chłonnych
 • USG szyi
 • USG płuc

Pakiety badań:

 • Pakiet neurologiczny niemowląt: USG mózgowia z oceną szwów czaszkowych + USG rdzenia kręgowego
 • Pakiet chłopiec: USG tarczycy + USG jamy brzusznej + USG jąder
 • Pakiet dziewczynka: USG tarczycy + USG jamy brzusznej + USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne

Jak przygotować się do badań USG?

USG jamy brzusznej u dzieci

Sposób przygotowania dziecka do badania USG jamy brzusznej zależy od wieku dziecka.

u noworodków i niemowląt najlepiej wykonać badanie ok. 30-60 min. po karmieniu mlekiem. Dzień przed badaniem oraz w dniu badania wskazane jest podanie preparatu w postaci kropli zawierających simetykon, który zmniejsza ilość gazów jelitowych (np. Espumisan, Bobotic, Infacol), w dawce dostosowanej do wagi dziecka (wg zaleceń producenta).

dzieci w wieku 2-6 lat nie powinny jeść co najmniej 3 h przed badaniem. Zaleca się unikanie posiłków wzdymających. Dzień przed badaniem oraz w dniu badania wskazane jest podanie preparatu w postaci kropli zawierających simetykon, który zmniejsza ilość gazów jelitowych (np. Espumisan, Bobotic, Infacol), w dawce dostosowanej do wagi dziecka (wg zaleceń producenta).

Przed badaniem można podawać do picia dziecku niegazowaną, niesłodzoną wodę.

Dzieci od ok. 6 roku życia – wskazane jest wstrzymanie podawania posiłków na co najmniej 4-5 h przed badaniem. Dzień przed badaniem oraz w dniu badania wskazane jest podanie preparatu w postaci kropli zawierających simetykon, który zmniejsza ilość gazów jelitowych (np. Espumisan, Bobotic, Infacol), w dawce dostosowanej do wagi dziecka (wg zaleceń producenta).

 Przed badaniem można podawać do picia dziecku niegazowaną, niesłodzoną wodę.

Nastolatki i osoby dorosłe – badanie powinno być wykonywane co najmniej 8-12 h od ostatniego posiłku. Dzień przed badaniem oraz w dniu badania wskazane jest podanie preparatu zmniejszającego ilość gazów jelitowych, w kapsułkach zawierających simetykon (np. Espumisan, Bobotic, Infacol, Ulgix), w dawce dostosowanej do wagi dziecka, co najmniej 3 razy dziennie (wg zaleceń producenta). Przed badaniem można pić niegazowaną, niesłodzoną wodę. Należy unikać picia kawy, mocnej herbaty oraz palenia tytoniu w dniu badania.

USG jamy brzusznej z oceną refluksu oraz odźwiernika 

Szczegółowa ocena żołądka z uwzględnieniem oceny kąta Hisa oraz podprzeponowego odcinka przełyku wymaga odpowiedniego wypełnienia żołądka płynną treścią (mleko/woda). Podstawowe przygotowanie jest takie jak w badaniu USG jamy brzusznej niemowląt. Dodatkowo należy przygotować pokarm (mleko), który będzie można podawać w trakcie badania w celu oceny dynamicznej struktur.

USG układu moczowego/miednicy mniejszej/narządów rodnych przez powłoki brzuszne

Badanie układu moczowego i przydatków przez powłoki brzuszne wymaga odpowiedniego przygotowania: dobrze wypełnionego pęcherza moczowego oraz oczyszczenia przewodu pokarmowego z nadmiaru gazów i treści pokarmowych. Do przygotowania najbardziej przydatny jest simetykon (np. Espumisan, Bobotic, Infacol, Ulgix). Zaleca się, aby w miarę możliwości badanie zostało wykonane po wypróżnieniu (w dniu badania).

Przygotowanie do badań układu moczowego i miednicy obejmuje elementy przygotowania do badania USG jamy brzusznej oraz dodatkowo:

 • u noworodków i niemowląt optymalne jest wykonanie badania USG ok. 30-45 min. po nakarmieniu mlekiem/podaniu niesłodzonej wody. 
 • u dzieci w wieku 3-6 lat badanie należy wykonać ok. 30-45 min. po wypiciu 250-300 ml wody niegazowanej,
 • u dzieci powyżej 6. roku życia  badanie wykonuje się zwykle ok. 45-60 min. po wypiciu 500-1000 ml wody niegazowanej lub gdy dziecko zgłasza wyraźne parcie na mocz.

USG tarczycy i szyi dziecka

Ocena struktur położonych powierzchownie nie wymaga specjalnego przygotowania farmakologicznego. Wskazane jest zakładanie odzieży umożliwiającej swobodny dostęp do szyi (nie zaleca się zakładania golfów/koszul z kołnierzykiem). Przed badaniem należy zdjąć naszyjniki/łańcuszki.

Pozostałe badania USG

Inne badania USG nie wymagają specjalnego przygotowania. Zawsze wskazana jest luźna odzież umożliwiająca sprawne przygotowanie do badania. Jeśli wcześniej w innym ośrodku były wykonywane badania (USG, TK, MR, RTG) w związku z diagnozowanym problemem, należy przynieść ich wyniki ze sobą.