Metoda Vojty

Menu usługi

Więcej o przychodni

Lokalizacja

Przychodnia Promyk Słońca
ul. Swobodna 8A,
50-088 Wrocław

Godziny przyjęć

poniedziałek – piątek godz.: 7:00 – 20:00
sobota godz.: 8:00 – 15:00

O metodzie Vojty

Metoda Vojty w rehabilitacji dzieci i niemowląt

Terapia metodą Vojty może być z powodzeniem stosowana zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Wskazanie do terapii opiera się na diagnozie lekarza i odpowiednio sformułowanym celu. Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy u pacjenta nie doszło jeszcze do powstania i utrwalenia tak zwanych wzorców zastępczych.
Zaburzenia funkcjonowania aparatu ruchu oraz problemy z utrzymaniem właściwej postawy ciała wymagają kompleksowego, często długotrwałego leczenia, zwłaszcza gdy przyczyna tych zaburzeń leży w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy jak najwcześniej rozpocząć terapię. Zastosowanie metody Vojty pozwala z powodzeniem leczyć zaburzenia aparatu ruchu już w pierwszych miesiącach życia dziecka. 

Wskazania do stosowania metody Vojty w rehabilitacji dzieci i niemowląt

Wskazania obejmują:

 • zaburzenia ośrodkowej koordynacji ruchowej,
 • zaburzenia funkcji ruchu po uszkodzeniach mózgu (mózgowe porażenia),
 • niedowłady obwodowe kończyn górnych i dolnych (uszkodzenia splotu ramiennego, przepukliny oponowo-rdzeniowe i in.),
 • różne schorzenia nerwowo-mięśniowe,
 • schorzenia i ograniczenia funkcji kręgosłupa, np. boczne skrzywienia kręgosłupa (skoliozy),
 • poważne uszkodzenia ortopedyczne barków, ramion, bioder lub nóg, szczególnie w okresie wzrastania,
 • wady stawów biodrowych (dysplazje lub zwichnięcia) jako terapia pomocnicza
 • zaburzenia funkcji oddechowych, połykania lub żucia.
 • REALIZUJEMY ŚWIADCZENIA: enel-med CENTRUM MEDYCZNE, POLMED, MEDICOVER, GRUPA LUXMED

Umów rehabilitację metodą Vojty

mgr Anna Urban

fizjoterapeutka

mgr Joanna Kurzawa

fizjoterapeutka

Ustal termin telefonicznie lub mailowo

 • 71 782 77 77 wybierz 1
 • rejestracja@promykslonca.pl
 • telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00

  Odwołanie wizyty

 • wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
 • telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00

Cennik

 • Wizyta pierwszorazowa 45 min – 170 zł
 • Wizyta kolejna 45 min – 150 zł

Częste pytania (FAQ)

Zdrowe dzieci już w pierwszym roku życia dysponują wszelkimi elementami składowymi typowego dla człowieka sposobu poruszania się i pionizacji: od funkcji chwytania, przez przetaczanie i raczkowanie, aż do swobodnego chodu. Pacjenci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i aparatu mięśniowo-szkieletowego, bez względu na przyczynę tych uszkodzeń, tylko częściowo wykorzystują spontanicznie wrodzone wzorce ruchowe. Terapeuta wykonuje precyzyjny ucisk na określone strefy ciała u pacjenta ułożonego na plecach, na boku lub na brzuchu. Taki bodziec w sposób odruchowy wyzwala u pacjenta dwa kompleksy ruchowe, w których zawarte są wszystkie elementy składowe ludzkiego sposobu poruszania się: „odruchowy obrót” oraz „odruchowe pełzanie”. Oba kompleksy ruchowe mogą być aktywowane niezależnie od woli pacjenta.

Wskazanie do terapii opiera się na diagnozie lekarza i odpowiednio sformułowanym celu. Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy u pacjenta nie doszło jeszcze do powstania i utrwalenia tak zwanych wzorców zastępczych.
Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy jak najwcześniej rozpocząć terapię. Zastosowanie metody Vojty pozwala z powodzeniem leczyć zaburzenia aparatu ruchu już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Terapia metodą Vojty może być z powodzeniem stosowana zarówno u niemowląt, u starszych dzieci jak i dorosłych.

Zastosowanie metody Vojty pozwala z powodzeniem leczyć zaburzenia aparatu ruchu już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Niemowlęta mają bardzo plastyczny ośrodkowy układ nerwowy. Poszczególne drogi nerwowe w mózgu często są jedynie zablokowane, ale w zasadzie nadal dostępne.

Stymulowany wzorzec ruchu pozostaje aktywny w mózgu pacjenta jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu terapii. Powtarzając te same ćwiczenia w ciągu dnia stwarzamy możliwość spontanicznego dostępu do aktywowanych wzorców ruchu. Dzięki temu pacjent uzyskuje trwałą poprawę w zakresie utrzymania postawy ciała, ruchu i percepcji.

Zastosowanie metody Vojty powoduje korzystne zmiany w zakresie koordynacji ruchu podczas chwytania, pionizowania ciała, chodu oraz podczas mowy. Po ćwiczeniach dziecko potrafi łatwiej i w szerszym zakresie wyrażać swoje życzenia i potrzeby oraz spontanicznie je realizować. Dzięki temu jest mniej sfrustrowane i sprawia wrażenie bardziej zrównoważonego emocjonalnie i zadowolonego. Pozytywne odczucia znacząco poprawiają umiejętności komunikacyjne.

Skuteczność terapii zależy w dużej mierze od zaangażowania rodziców, którzy są odpowiednio instruowani i kierowani przez terapeutę i codziennie prowadzą terapię w domu.

Terapia metodą Vojty figuruje w spisie procedur uznanych przez NFZ. Na terapię metodą Vojty w ramach NFZ wymagane jest skierowanie od lekarza. Dostępność wizyt jest ograniczona kontraktem NFZ. Warto jest rozpatrzyć plan terapii w ramach prywatnych sesji fizjoterapeutycznych.

Terapeuci metody Vojty uzyskują kwalifikacje zawodowe po odbyciu szkolenia przeprowadzonego według standardów i programów Internationale Vojta Gesellschaft.

Twórcą metody jest czeski neurolog i neurolog dziecięcy Vaclav Vojta (1936-2000). Poszukując sposobów usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym Vojta zaobserwował, że w określonych pozycjach ciała dzieci reagują na konkretne bodźce powtarzalnymi reakcjami tułowia i kończyn. Te sprowokowane ruchy były przez dzieci wykonywane bezwiednie, powtarzały się i wykazywały podstawowe cechy lokomocji. Skutki takiego uaktywniania były zdumiewające: po zastosowaniu terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym zaczynały wyraźniej mówić, a po krótkim czasie pewniej stawały lub chodziły.

Więcej o przychodni

Lokalizacja

Przychodnia Promyk Słońca
ul. Swobodna 8A,
50-088 Wrocław

Godziny przyjęć

poniedziałek – piątek godz:
7:00 – 20:00
sobota godz: 8:00 – 15:00