Cennik

Rejestracja

REALIZUJEMY ŚWIADCZENIA: enel-med CENTRUM MEDYCZNE, POLMED, MEDICOVER, GRUPA LUXMED

Głównym celem badania w poradni preluksacyjnej jest wczesne wykrycie ewentualnych wrodzonych wad stawów biodrowych u dzieci. Wczesne wykrycie wady i szybkie rozpoczęcie leczenia daje niemal stuprocentową perspektywę wyleczenia wady, dlatego tak ważne jest, aby pierwsze badanie wykonać na możliwie wczesnym etapie życia dziecka.

Przyjmują:

dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Stawy biodrowe noworodka i małego niemowlęcia są fizjologicznie niedojrzałe: tworzące je kości można dość swobodnie przesuwać względem siebie. W nieodpowiedniej pozycji staw nie będzie rozwijać się prawidłowo: może dojść do podwichnięcia lub zwichnięcia, uniemożliwiającego lub utrudniającego w przyszłości normalne chodzenie. Poza tym około 4% dzieci ma wrodzoną dysplazję stawów biodrowych, czyli niedostateczne wykształcone elementy tworzące ten staw. Wczesne rozpoznanie dysplazji i dbałość o odpowiednie ustawienie stawów biodrowych dziecka mają zatem ogromne znaczenie dla jego rozwoju ruchowego i często pozwalają wyrównać ewentualne deficyty zachowawczo, bez potrzeby przeprowadzania operacji. Lekarz w poradni preluksacyjnej ocenia budowę stawów biodrowych, ich stabilność i wykrywa ewentualne skostnienia.

Zakres świadczeń oferowanych przez poradnię preluksacyjną

  • diagnostyka i leczenie
  • wrodzonych i rozwojowych wad stawów biodrowych, takich jak dysplazja stawów i ich niestabilność
  • wzrokowo-dotykowa ocena układu kostno-stawowego dziecka
  • USG stawów biodrowych
  • badanie ortopedyczne
  • zlecanie sprzętu ortopedycznego – poduszka Frejki, szyna itp.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych umożliwia szybką interwencję. W przeciwnym razie drobne błędy popełniane przez rodziców np. w trakcie pielęgnacji dziecka mogą doprowadzić do pogłębienia się wady i, w konsekwencji, np. do późniejszych problemów z chodzeniem. Lekarz może zalecić m.in szerokie pieluchowanie, niekiedy z zastosowaniem dodatkowych szelek, poduszek lub szyn.

Badanie w poradni preluksacyjnej jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Badanie należy wykonać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, najczęściej w wieku 6-12 tygodni, a następnie w szóstym miesiącu życia.