Poradnia preluksacyjna

Menu usługi

Więcej o przychodni

Lokalizacja

Przychodnia Promyk Słońca
ul. Swobodna 8A,
50-088 Wrocław

Godziny przyjęć

poniedziałek – piątek godz.: 7:00 – 20:00
sobota godz.: 8:00 – 15:00

O usłudze

Zakres usług medycznych to:

 • diagnostyka i leczenie,
 • wrodzonych i rozwojowych wad stawów biodrowych, takich jak dysplazja stawów i ich niestabilność,
 • wzrokowo-dotykowa ocena układu kostno-stawowego dziecka,
 • USG stawów biodrowych,
 • badanie ortopedyczne,
 • zlecanie sprzętu ortopedycznego – poduszka Frejki, szyna itp.

Badanie preluksacyjne

Badanie preluksacyjne należy wykonać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, najczęściej w wieku 6-12 tygodni, a następnie w szóstym miesiącu życia. Badanie w poradni preluksacyjnej jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.

 • REALIZUJEMY ŚWIADCZENIA: enel-med CENTRUM MEDYCZNE, POLMED, MEDICOVER, GRUPA LUXMED

Umów wizytę u specjalisty lekarza

dr n. med. Mariusz Pytlasiński

ortopeda dziecięcy

Ustal termin telefonicznie lub mailowo

 • 71 782 77 77 wybierz 1
 • rejestracja@promykslonca.pl
 • telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00

  Odwołanie wizyty

 • wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
 • telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00

Wizyta NFZ
Zapytaj o wolny termin wizyty

Sprawdź z jakimi poradniami współpracujemy w ramach funduszu NFZ. Wypełnił formularz kontaktowy, wybierz poradnię, określ rodzaj wizyty i prześlij swoje zapytanie. 

Cennik

 • Konsultacja – 180 zł

Częste pytania (FAQ)

Głównym celem badania w poradni preluksacyjnej jest wczesne wykrycie ewentualnych wrodzonych wad stawów biodrowych u dzieci. Wczesne wykrycie wady i szybkie rozpoczęcie leczenia daje niemal stuprocentową perspektywę wyleczenia wady, dlatego tak ważne jest, aby pierwsze badanie wykonać na możliwie wczesnym etapie życia dziecka.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych umożliwia szybką interwencję. W przeciwnym razie drobne błędy popełniane przez rodziców np. w trakcie pielęgnacji dziecka mogą doprowadzić do pogłębienia się wady i, w konsekwencji, np. do późniejszych problemów z chodzeniem. Lekarz może zalecić m.in szerokie pieluchowanie, niekiedy z zastosowaniem dodatkowych szelek, poduszek lub szyn.

Lekarz ortopeda przeprowadza badanie kliniczne oraz badanie ultrasonograficzne (USG) stawów biodrowych u niemowląt. Ocenia budowę stawów biodrowych, ich stabilność i wykrywa ewentualne skostnienia.

Badanie należy wykonać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, najczęściej w wieku 6-12 tygodni, a następnie w szóstym miesiącu życia. Badanie w poradni preluksacyjnej jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.

Stawy biodrowe noworodka i małego niemowlęcia są fizjologicznie niedojrzałe: tworzące je kości można dość swobodnie przesuwać względem siebie. W nieodpowiedniej pozycji staw nie będzie rozwijać się prawidłowo: może dojść do podwichnięcia lub zwichnięcia, uniemożliwiającego lub utrudniającego w przyszłości normalne chodzenie. Poza tym około 4% dzieci ma wrodzoną dysplazję stawów biodrowych, czyli niedostateczne wykształcone elementy tworzące ten staw. Wczesne rozpoznanie dysplazji i dbałość o odpowiednie ustawienie stawów biodrowych dziecka mają zatem ogromne znaczenie dla jego rozwoju ruchowego i często pozwalają wyrównać ewentualne deficyty zachowawczo, bez potrzeby przeprowadzania operacji.

Więcej o przychodni

Lokalizacja

Przychodnia Promyk Słońca
ul. Swobodna 8A,
50-088 Wrocław

Godziny przyjęć

poniedziałek – piątek godz:
7:00 – 20:00
sobota godz: 8:00 – 15:00