Promyk Słońca
Promyk Słońca
Projekty Zakończone w 2012
Integracja przez zabawę
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CEL: Uwrażliwianie na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu
OPIS: Projekt obejmował realizację warsztatów dla laureatów konkursu „Razem w pełni sprawni”. Warsztaty artystyczne realizowane były w dwóch grupach wiekowych: dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej oraz uczniów klas starszych i gimnazjów. Wzięło w nich udział ok. 50 dzieci. Warsztaty prowadzone były przez profesjonalnych trenerów.
TERMIN REALIZACJI: 2012-02-24 – 2012-03-24
Promyk Słońca na co dzień
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.
CEL: Wspieranie aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych z regionu Dolnego Śląska.
OPIS: Zrealizowano trzy imprezy o charakterze sportowo-kulturalno-rekreacyjnym dla dzieci z niepełnosprawnością zamieszkałych na terenie województwa dolnośląskiego: wyjście do ZOO, zawody pływackie i przedstawienie teatralne. Podczas trzech edycji szkoleń dla wolontariuszy wyszkolono 45 wolontariuszy, którzy brali czynny udział w organizacji i obsłudze imprez dla dzieci niepełnosprawnych.
Utworzone zostało Centrum Wolontariatu, w ramach którego przeszkoleni wolontariusze wspierają rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.
TERMIN REALIZACJI: : 2012-06-01 – 2012-12-31
Masz prawo wiedzieć. Poradnictwo dla osób niepełnosprawnych
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: Gmina Wrocław ze środków PFRON
CEL: Podniesienie świadomości społecznej, wyrównanie szans oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych
OPIS: W ramach projektu udzielano porad na temat uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych (poradnictwo psychologiczne, społeczno-prawne, techniczne, edukacyjne i zawodowe) w ramach punktu poradnictwa oraz prowadzonego portalu informacyjnego.
TERMIN REALIZACJI: 2012-09-03 – 2012-12-31
Dziecko niepełnosprawne. Poradnik
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: Gmina Wrocław ze środków PFRON
CEL: Poradnik miał na celu przekazać informacje na temat współczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji, wyposażyć rodziców w wiedzę umożliwiającą jak najwcześniejsze zauważenie i wychwycenie dysfunkcji czy zaburzeń rozwojowych u dzieci, poinformować o prawach dzieci i przysługujących im świadczeniach i innej pomocy.
OPIS: Opracowany został poradnik, który w przystępny sposób przekazuje rodzicom informacje na temat współczesnych metod, diagnostyki i rehabilitacji, wyposaża rodziców w wiedzę umożliwiającą jak najwcześniejsze zauważenie i wychwycenie dysfunkcji czy zaburzeń rozwojowych u dzieci oraz informuje o prawach dzieci i przysługujących im świadczeniach i innej pomocy. Poradnik był wydany w 2000 egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie wśród osób zainteresowanych. Jest też do pobrania na stronie https://test1.promykslonca.pl/wydawnictwo/nowoci-wydawnicze
TERMIN REALIZACJI: 2012-09-03 – 2012-12-31
Kompleksowa i ciągła rehabilitacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do 18 roku życia
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: PFRON, zadanie zlecone w ramach konkursu IX
CEL: Zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych
OPIS: W ramach projektu prowadziliśmy terapie: Biofeedback, terapię pedagogiczną, integrację sensoryczną, polaryzację, rehabilitację ruchową, logopedyczną i dogoterapię dla 150 dzieci niepełnosprawnych.
TERMIN REALIZACJI: 2012-04-01 – 2013-03-31
Wczesna pomoc dziecku niepełnosprawnemu
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: PFRON w ramach programu „Wczesna pomoc dziecku niepełnosprawnemu”
CEL: Terapia dzieci niepełnosprawnych
OPIS: W ramach zadania prowadziliśmy następujące terapie: terapia EEG – Biofeedback, arteterapia, rehabilitacja społeczna, terapia logopedyczna dla 60 dzieci z niepełnosprawnością. Ponadto prowadziliśmy następujące działania: opracowanie i przygotowanie indywidualnych programów terapeutycznych dla dzieci (materiałów informacyjno-szkoleniowych dla rodziców) zawierających opis i analizę indywidualnych przypadków, a także określenie oddziaływań terapeutycznych i możliwości rozwojowych dziecka; spotkania konsultacyjne, podczas których rodzice zostaną przeszkoleni w zakresie postępowania terapeutycznego i pracy z dzieckiem oraz opracowanie, przygotowanie do druku i druk materiałów edukacyjnych dla rodziców – biuletynu pt. „Poradnik dla rodziców na temat rozwoju psychomotorycznego dzieci”.
TERMIN REALIZACJI: 1.04.2012 – 31.12.2012