ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

Indywidualne wsparcie emocjonalne i rozwojowe w fizjoterapii

Wsparcie psychologiczne to:


• Spersonalizowana pomoc adekwatna do wieku i możliwości dziecka, nastolatka;
• Wyznaczenie celów terapeutycznych będący odpowiedzią na szczególne potrzeby dziecka i jego rodziny;
• Wsparcie w procesie adaptacji długofalowych niejednokrotnie żmudnych terapii i zajęć rehabilitacyjnych uwzględniających potrzeby i możliwości dziecka, jego rozwój emocjonalny i społeczny;
• Komunikacja dopasowana do pacjenta, oparta na empatii i chęci niesienia pomocy, co wpływa na lepszy efekt terapeutyczny.

Wsparcie psychologiczne może być niezwykle cenne dla dziecka w trakcie długiej rehabilitacji z kilku powodów:

1. Zarządzanie emocjami:

Długiej rehabilitacji często towarzyszą różne emocje jak lęk, frustracja, smutek czy złość. Psycholog może pomóc dziecku zrozumieć te emocje i nauczyć je jak sobie z nimi radzić.

2. Wsparcie w radzeniu sobie ze stresem:

Długotrwała rehabilitacja może być stresująca. Psycholog może nauczyć dziecko technik relaksacyjnych, które pomogą mu radzić sobie ze stresem i napięciem.

3. Motywacja do ćwiczeń:

Psycholog może pomóc dziecku wypracować sposoby, które pomogą mu chętniej uczestniczyć w codziennych ćwiczeniach, wspierać jego konsekwencję i pozytywne nastawienie, co może znacząco poprawić jego postępy i jakość życia. Wsparcie pozwoli również efektywniej wyznaczać cele krótko- i długofalowe i zauważać osiągany progres.

4. Rozwój umiejętności społecznych:

Uczestniczenie w fizjoterapii często wiąże się z interakcjami z innymi ludźmi (np. terapeutami, innymi dziećmi). Psycholog może pracować nad umiejętnościami społecznymi i komunikacyjnymi dziecka.

 

5. Wsparcie dla rodziny:

Psycholog współpracuje z rodziną, oferując edukację na temat potrzeb dziecka oraz sposobów wsparcia w trudnych chwilach. Rodzice uczą się, jak wspierać motywację i pozytywne nastawienie dziecka podczas rehabilitacji.

6. Przygotowanie na zmiany:

Rehabilitacja może wiązać się z różnymi zmianami w życiu dziecka. Psycholog może pomóc dziecku w adaptacji do tych zmian, co jest kluczowe dla jego dobrostanu psychicznego.

7. Budowanie poczucia wartości:

Dzieci w trakcie leczenia mogą mieć wrażenie, że są “gorsze”. Psycholog może pracować nad budowaniem pozytywnego obrazu siebie i pewności siebie.

8. Edukacja:

Psycholog może również edukować dziecko na temat jego sytuacji zdrowotnej, co może pomóc mu zrozumieć proces rehabilitacji i lepiej się z nim identyfikować.

Psycholog odgrywa ważną rolę w procesie wsparcia dzieci, które uczestniczą w długoterminowych terapiach i rehabilitacjach. Regularne sesje z psychologiem pozwalają na bieżąco oceniać postępy dziecka i w razie potrzeby modyfikować podejście terapeutyczne. Wspierając dziecko w trudnych momentach, psycholog nie tylko przyczynia się do jego lepszego samopoczucia emocjonalnego, ale także wpływa na efektywność całego procesu terapii i rehabilitacji.

Umów wizytę

mgr Ewelina Kostera

Magister psychologii, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji – terapia systemowa (Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej w Poznaniu). Posiada wieloletnie doświadczanie w pracy z dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz z dziećmi i młodzieżą, które wspiera w obszarach trudności w relacjach, z emocjami, zaburzeniami na tle lękowym, zaburzeniami nastroju, związanymi ze stresem.

W swojej pracy pomaga swoim pacjentom i ich rodzinom kształtować zdrowe nawyki emocjonalne oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym. Stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju specjalistycznych szkoleniach i kursach, a swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Skorzystaj z formularza i umów wizytę

  1. Rejestracja do wybranego specjalisty lekarza lub terapeuty  jest możliwa na podstawie zgłoszenia osobistego (e-formularz), telefonicznego lub przy wsparciu osób trzecich.
  2. W celu zarezerwowania wizyty prywatnej u danego specjalisty lekarza lub terapeuty wypełnij poniższy formularz. 
  3. Skontaktujemy się z Państwem w ciągu dwóch dni roboczych elektronicznie (e-mail) lub telefonicznie proponując dostępne terminy wizyt u wybranego lekarza lub terapeuty.

    Wypełnij dane dotyczące usługi

    Podaj dane osobowe pacjenta

    Podaj adres

    Kontakt

    Umów wizytę telefonicznie lub mailowo

    Masz pytanie? Napisz do nas.