Promyk Słońca
Promyk Słońca
Opieka wytchnieniowa dla dzieci
w ramach projektu „SAMO-Dzielni edycja 2”
Wstęp
Fundacja „Promyk Słońca”, w partnerstwie z Gminą Wrocław – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu, realizuje projekt „SAMO-Dzielni edycja 2”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9: Włączenie Społeczne, Działanie 9.2: Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych.
Okres świadczenia usług
czerwiec 2021 r. – wrzesień 2023 r.
Kto może być uczestnikiem projektu - beneficjentem usług opieki wytchnieniowej?
Odbiorcami usług są osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (wraz z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień rodzica/opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby bez orzeczonej niepełnosprawności, które ze względu na stan zdrowia wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Zgłoszenia Uczestnika projektu dokonuje jego Rodzic/Opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami, który posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
Preferowane będą osoby:
- których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej oraz
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz
- osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Pierwszeństwo w skorzystaniu ze wsparcia będą miały osoby w sytuacji kryzysowej, spowodowanej np. nagłą chorobą Rodzica, koniecznością pobytu w szpitalu Rodzica, koniecznością wyjazdu Rodzica w związku z niemożliwym do przewidzenia wydarzeniem itp.;
Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu wsparcia będą tez brane pod uwagę potrzeby Rodzica i możliwość ich zaspokojenia (maksymalna liczbę godzin na osobę oraz możliwości organizacyjne, tj. możliwość realizacji usługi w wymaganym zakresie i trybie).
Spełnienie kryteriów grupy docelowej będzie weryfikowane w procesie rekrutacji.
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać wsparcie?
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia powinny złożyć obligatoryjnie następujące dokumenty:
- wypełniony i podpisany formularz rekrutacyjny
- orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji (w przypadku osób do 16 roku życia);
- orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (w przypadku osób powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych);
- zaświadczenie lekarskie o konieczności wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na stan zdrowia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego;
- orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu częściowym/całkowitym w przypadku osoby dorosłej, której to dotyczy;
Dokumenty należy składać osobiście w biurze projektu lub przesłać w formie skanów na adres samodzielni@promykslonca.pl
Co oferujemy?
Opieka będzie polegać na zapewnieniu pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, pielęgnacji oraz, w miarę możliwości, zapewnieniu kontaktów z otoczeniem. Zakres i intensywność opieki wytchnieniowej będą dobierane do indywidualnego zapotrzebowania osoby z niepełnosprawnościami.
Opieka jest realizowana w formie dziennej, w godzinach zadeklarowanych przez Rodzica, z uwzględnieniem możliwości Fundacji, w lokalu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdującym się we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 193 b.
Każdy uczestnik może skorzystać z opieki wytchnieniowej maksymalnie przez 3 tygodnie (21 dni) w ciągu trwania projektu.
W ramach opieki wytchnieniowej Fundacja nie zapewnia:
- usług transportowych, polegających na przywiezieniu Uczestnika na miejsce realizacji opieki lub do domu;
- żywienia. Opiekunowie mogą jednak pomóc w podaniu posiłku, jeżeli zostanie on dostarczony przez Rodzica.
Usługi są bezpłatne.
Szczegółowe warunki określa Regulamin (do pobrania: Regulamin)
Biuro projektu
Fundacja “Promyk Słońca”, wejście B, 5 piętro, pokój 504
ul. Swobodna 8a
50-088 Wrocław
tel. 782 437 476, 603 503 396
e-mail: samodzielni@promykslonca.pl
Osobami do kontaktu są Aleksandra Bojo i Anna Jeżowska-Siwek.