Profilaktyka rozwojowej dysplazji stawu biodrowego u niemowląt

Czym jest dysplazja stawów biodrowych i jak lekarz ustala rozpoznanie?

Dysplazja stawów biodrowych u dzieci – co to właściwie znaczy?

Staw biodrowy każdego człowieka jest zbudowany w taki sposób, aby głowa kości udowej była idealnie dopasowana do panewki stawu biodrowego, która jest umieszczona symetrycznie w miednicy. Niestety, w niektórych przypadkach jest inaczej: albo panewka jest zbyt płytka, albo głowa kości niewystarczająco zaokrąglona. I wówczas mówimy właśnie o dysplazji.

Jak wygląda badanie stawów biodrowych u dzieci?

Badanie pod kątem dysplazji powinno przejść każde dziecko. Wykonuje je pediatra, kilkukrotnie w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia:

  1. po urodzeniu (jeszcze w szpitalu)
  2. między 3. i 8. tygodniem życia
  3. w dziewiątym miesiącu życia.

Wykonywane przez lekarza badanie polega na kontroli odwodzenia nóg i sprawdzania ich ruchomości w stawach oraz stabilności. Specjalista ocenia również występowanie objawów przeskakiwania (Ortolaniego i Barlowa).

Czy należy wykonać USG stawów biodrowych u dziecka?

W Polsce i większości krajów europejskich nie ma obowiązku wykonywania badania USG stawów biodrowych u wszystkich dzieci. Jednak badanie USG jest łatwe do przeprowadzenia, nie niesie ryzyka powikłań, jest szybkie i bezbolesne dla dziecka, a jednocześnie jednoznacznie określa warunki anatomiczne stawów. 

 Z tego powodu zdecydowana większość pediatrów zajmujących się tym problemem zaleca wykonanie USG stawów biodrowych u niemowląt.

Istnieją również tzw. grupy ryzyka. Należą do nich dzieci tych rodziców, którzy cierpieli na dysplazję stawów biodrowych oraz te, które przyszły na świat w ułożeniu pośladkowym lub pochodzące z ciąż mnogich (np. bliźniaczych). U tych dzieci obligatoryjnie należy wykonać USG celem wykluczenia dysplazji stawów biodrowych.

Badanie USG i co dalej?

Jak wygląda ocena stawów biodrowych w badaniu USG?

Lekarz, który wykonuje badanie USG, ocenia stopień wykształcenia oraz wzajemne położenie najistotniejszych struktur kostnych w obrębie stawów biodrowych. Pierwsze badanie najlepiej jest wykonać przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodni życia. Jeśli wynik jest prawidłowy, zaleca się powtórzenie badania między 4. i 5. miesiącem życia, aby ocenić, czy w głowie kości udowych pojawiają się jądra kostnienia. Jeśli są obecne, uważa się, że nie występuje ryzyko dysplazji.

Czy to znaczy, że nie trzeba stosować żadnej profilaktyki?

Profilaktyka jest konieczna. W każdym przypadku należy pamiętać, że stawy malucha potrzebują czasu, aby móc się w pełni prawidłowo ukształtować i przygotować do dźwigania ciężaru człowieka przez resztę życia. Wady powstałe w dzieciństwie mogą powodować bóle kręgosłupa czy nieprawidłowy chód.

Jak zapewnić prawidłowy rozwój stawów biodrowych w pierwszych miesiącach życia dziecka?

PIELĘGNACJA I NOSZENIE

WSPIERANIE ROZWOJU RUCHOWEGO

Podczas przewijania bądź zabawy nie ciągnij malucha za nóżki. Przy zmianie pieluchy podłóż dłoń pod pośladki dziecka i unieś je do góry. Nie ciągnij za rączki w bok ani do tyłu.

Wielokrotnie w ciągu dnia, kiedy dziecko nie śpi, kładź je brzuszku. Ta pozycja sprzyja prawidłowemu rozwojowi bioder i kręgosłupa.

Nie zawijaj dziecka zbyt ciasno w pieluszkę lub rożek, aby nie ograniczać jego ruchów. Nie używaj zbyt obcisłych ubranek. Kilka razy dziennie pozwól dziecku na swobodny ruch nóżkami, bez pieluch i ubrania.

Nie używaj leżaczków ani chodzików, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój ruchowy dziecka. Stosowanie nosidełek lub chust skonsultuj z lekarzem / fizjoterapeutą.

Kiedy dziecko leży na brzuchu, nie podnoś jego nóżek za łydki lub stopy do góry ani na boki. Kiedy leży na plecach, nie dociskaj złączonych kolan do klatki piersiowej.

Nie przyspieszaj siadania ani chodzenia dziecka. Nie sadzaj i nie stawiaj w sposób bierny, okładając poduszkami lub podpierając plecy dziecka, nie prowadzaj za rączki dziecka, które jeszcze samo nie chodzi.

Zwróć uwagę na odpowiednie podnoszenie i noszenie dziecka.

Czworakowanie jest ważnym elementem w rozwoju psychoruchowym dziecka. Pozwól mu to robić jak najdłużej!

Umów konsultację

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą: lekarzem pediatrą, fizjoterapeutą, położną.

Ustal termin telefonicznie lub mailowo

  • 71 782 77 77 wybierz 1
  • rejestracja@promykslonca.pl
  • telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00

Odwołanie wizyty

  • wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
  • telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00