Bezobjawowa dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Postępowanie u dzieci z bezobjawową dysplazją stawów biodrowych

Czym jest bezobjawowa dysplazja stawów biodrowych i jak można pomóc dziecku?

W tej grupie znajdą się pacjenci, którzy wymagają specjalnej terapii, jednak ich stawy biodrowe nie są zwichnięte lub podwichnięte, więc nie ma konieczności nastawiania stawu i wdrażania postępowania operacyjnego. Szanse na poprawę sytuacji i wykształcenie się prawidłowych stawów biodrowych u tych dzieci są bardzo duże.

Jeśli badanie wykonane było przed ukończeniem 12. tygodnia życia, zalecane będzie powtórzenie badania między 4. a 5. miesiącem życia, aby ocenić, czy w głowach kości udowych pojawiają się jądra kostnienia. Jeśli tak, uważa się, że nie ma ryzyka dysplazji.

Jeśli jednak, według opinii lekarza, dziecko potrzebuje specjalistycznej terapii, będzie to wymagało od rodziców dużego zaangażowania. Konieczne będzie wdrożenie wszystkich zaleceń, które dotyczą dzieci z prawidłowym wynikiem USG, a także innych, np.:

  • Stosowanie specjalnego zaopatrzenia ortopedycznego (ortez), którego zadaniem jest odpowiednie ułożenie elementów stawu.
  • Co 3-6 tygodni – w zależności od zaleceń ortopedy – dzieci z tej grupy powinny być kontrolowane ortopedycznie. Leczenie trwa około pół roku.

Rozróżniamy kilka rodzajów ortez wykorzystywanych w rehabilitacji stawów biodrowych:

  • szelki Pavlika
  • poduszka Frejki
  • rozwórka Koszli
  • orteza typu Tübinger

Jak zapewnić prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka z prawidłowym wynikiem USG bioder?

PIELĘGNACJA I NOSZENIE

WSPIERANIE ROZWOJU RUCHOWEGO

Podczas przewijania bądź zabawy nie ciągnij malucha za nóżki. Przy zmianie pieluchy podłóż dłoń pod pośladki dziecka i unieś je do góry. Nie ciągnij za rączki w bok ani do tyłu.

Wielokrotnie w ciągu dnia, kiedy dziecko nie śpi, kładź je brzuszku. Ta pozycja sprzyja prawidłowemu rozwojowi bioder i kręgosłupa.

Nie zawijaj dziecka zbyt ciasno w pieluszkę lub rożek, aby nie ograniczać jego ruchów. Nie używaj zbyt obcisłych ubranek. Kilka razy dziennie pozwól dziecku na swobodny ruch nóżkami, bez pieluch i ubrania.

Nie używaj leżaczków ani chodzików, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój ruchowy dziecka. Stosowanie nosidełek lub chust skonsultuj z lekarzem / fizjoterapeutą.

Kiedy dziecko leży na brzuchu, nie podnoś jego nóżek za łydki lub stopy do góry ani na boki. Kiedy leży na plecach, nie dociskaj złączonych kolan do klatki piersiowej.

Nie przyspieszaj siadania ani chodzenia dziecka. Nie sadzaj i nie stawiaj w sposób bierny, okładając poduszkami lub podpierając plecy dziecka, nie prowadzaj za rączki dziecka, które jeszcze samo nie chodzi.

Zwróć uwagę na odpowiednie podnoszenie i noszenie dziecka.

Czworakowanie jest ważnym etapem w rozwoju psychoruchowym dziecka. Pozwól mu to robić jak najdłużej!

Umów konsultację

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą: lekarzem pediatrą, fizjoterapeutą, położną.

Ustal termin telefonicznie lub mailowo

  • 71 782 77 77 wybierz 1
  • rejestracja@promykslonca.pl
  • telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00

Odwołanie wizyty

  • wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
  • telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00