Leczenie dysplazji stawu biodrowego u niemowląt
Leczenie dysplazji stawów biodrowych u dzieci
Leczenie dysplazji stawów biodrowych wymaga od rodziców determinacji, zaangażowania w proces terapeutyczny i ścisłej współpracy z lekarzem.
Konieczne może być stosowanie ortezy (np. poduszki Frejki, rozwórki Koszli, szelek Pavlika czy ortezy typu Tübinger), która utrzymuje kończyny dziecka w korzystnej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. O doborze odpowiedniego sprzętu ortopedycznego decyduje lekarz prowadzący, który opisze zasady jego funkcjonowania.
Ważne, by orteza była założona przez całą dobę
Dopuszczalne jest ściąganie ortezy jedynie na krótki okres czasu przeznaczony na niezbędną pielęgnację dziecka. O powodzeniu terapii decyduje determinacja i bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza.
Jak przebiega kontrola procesu terapeutycznego?
Skuteczność leczenia podlega kontroli przy pomocy badań USG stawów biodrowych dziecka. Brak postępów w leczeniu lub pogorszenie stanu, objawiające się zwichnięciami dysplastycznych stawów biodrowych, jest kwalifikowane do leczenia szpitalnego z uwagi na konieczność zastosowania specjalnych technik, niedostępnych w leczeniu ambulatoryjnym.
Jak rodzice mogą pomóc dziecku?
Dziecko potrzebuje przede wszystkim specjalistycznego leczenia ortopedycznego, a uwaga rodziców powinna się skupić na dbaniu o prawidłowy rozwój dziecka i wypełnianiu zaleceń lekarskich. Leczenie wymaga czasu i determinacji, by wypracować prawidłową ruchomość w stawie biodrowym. Ważna jest odpowiednia opieka nad maluchem i pozytywne nastawienie rodziców, co pozwoli dziecku łatwiej przejść przez okres leczenia.
Postępowanie u dzieci z objawami niestabilności dysplastycznego stawu biodrowego
Czy ta choroba jest poważna?
Jawna klinicznie dysplazja stawu biodrowego u dzieci wymaga intensywnego leczenia i nie może zostać zbagatelizowana. Nieleczona doprowadzi do częstych zwichnięć stawu biodrowego, co z czasem przełoży się na „utykanie” i trwałą niepełnosprawność. Jednak dysplazja stawu biodrowego to nie wyrok – można, a nawet trzeba z nią walczyć i odpowiednio leczyć dziecko.
Jak wygląda proces terapeutyczny?
W przypadku dzieci z podwichniętym bądź zwichniętym biodrem konieczne jest nastawienie w znieczuleniu ogólnym, często poprzedzone kilkutygodniowym wyciągiem pośrednim za kończyny dolne i unieruchomienie, które obejmuje obie kończyny dolne i biodra. W tym celu używany jest gips typu „human position”.
Celem wyżej opisanego leczenia jest stymulowanie prawidłowego rozwoju i przebudowy panewki stawu biodrowego. Gdy rozwojowa dysplazja stawu biodrowego zostanie wykryta zbyt późno (po 6-9 miesiącu życia), to nie ma już wystarczającego potencjału do przebudowy i stan ten wymaga leczenia operacyjnego, które sprowadza się do osteotomii kości udowych i miednicy. Takie zabiegi wykonuje się po 18. miesiącu życia dziecka.
Umów konsultację
Ustal termin telefonicznie lub mailowo
- 71 782 77 77 wybierz 1
- rejestracja@promykslonca.pl
- telefon czynny: pn.-pt. od 8:00 do 18:00
Odwołanie wizyty
- wyślij SMS na numer 601 411 952 w treści podaj: Imię i nazwisko pacjenta/Datę i godzinę wizyty
- telefon czynny: pn.-pt. 7:00-20:00; sb. 9:00-15:00