Cennik

Wizyta na NFZ

Na rehabilitację potrzebne jest skierowanie.
Dostępność wizyt ograniczona jest kontraktem z NFZ.

Rejestracja

REALIZUJEMY ŚWIADCZENIA: enel-med CENTRUM MEDYCZNE, POLMED, MEDICOVER, GRUPA LUXMED

Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych to autorska metoda terapii wad stóp opracowana przez niemiecką fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft-Huber. Metoda oparta jest na funkcjonalnym rozwoju kończyny dolnej w pierwszym roku życia dziecka oraz zasadach terapii manualnej i wykorzystuje prawidłowe globalne wzorce ruchowe niemowlęcia, sterowane bezpośrednio przez ośrodkowy układ nerwowy.
Stałym elementem metody jest diagnostyka, obejmująca arkusz badania niemowlęcia i chwyty diagnostyczne, pozwalająca w sposób obiektywny i znormalizowany ocenić rozwój motoryczny dziecka.
Terapia polega na rozciąganiu skróconych mięśni w obrębie kończyn dolnych i prawidłowym ustawianiu stóp.

Wskazania do trójpłaszczyznowej terapii wad stóp:

  • stopa płasko-koślawa
  • stopa końsko-szpotawa
  • stopa przywiedzeniowa (sierpowata)
  • stopa piętowa
  • ograniczenia ruchomości stawów biodrowych

Terapeuta przedstawia i wskazuje odpowiedni sposób postępowania przy poszczególnych wadach stóp. Ćwiczenia wykonują rodzice w domu 2-4 razy dziennie. Podczas wizyty terapeuta omawia też kwestie związana z doborem obuwia. Efekty terapii są utrwalane za pomocą elastycznego bandaża, który nie ogranicza ruchów dziecka.

Zastosowanie trójpłaszczyznowej terapii wad stóp u dzieci w wielu przypadkach pozwala uniknąć inwazyjnej interwencji chirurgicznej, unieruchamiania w szynach czy gipsowania – dzięki temu można prowadzić rehabilitację codziennie – lecz rodzice muszą mieć świadomość, że będzie to od nich wymagało od kilku tygodni do wielu miesięcy codziennych ćwiczeń z dzieckiem. Im wcześniej zostanie wprowadzona terapia, zależnie od wady stopy i jej nasilenia, tym lepszych i szybszych efektów można się spodziewać. Technika ćwiczeń i bandażowania jest prosta i łatwa do opanowania, a brak szyn czy gipsu ułatwia czynności pielęgnacyjne i nie hamuje rozwoju motorycznego dziecka.