Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp

Na rehabilitację potrzebne jest skierowanie.
Dostępność wizyt ograniczona jest kontraktem z NFZ.

  • 50 zł / 30 min –  z bandażem pacjenta
  • 60 zł / 30 min –  z bandażem terapeuty
  • 71 782-77-77
  • odwoływanie wizyt: 71 790-56-17 lub 71 782-77-77

Realizujemy świadczenia

enel-med

CENTRUM MEDYCZNE

POLMED

MEDICOVER

GRUPA

LUXMED

Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych to autorska metoda terapii wad stóp opracowana przez niemiecką fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft-Huber. Metoda oparta jest na funkcjonalnym rozwoju kończyny dolnej w pierwszym roku życia dziecka oraz zasadach terapii manualnej i wykorzystuje prawidłowe globalne wzorce ruchowe niemowlęcia, sterowane bezpośrednio przez ośrodkowy układ nerwowy.
Stałym elementem metody jest diagnostyka, obejmująca arkusz badania niemowlęcia i chwyty diagnostyczne, pozwalająca w sposób obiektywny i znormalizowany ocenić rozwój motoryczny dziecka.
Terapia polega na rozciąganiu skróconych mięśni w obrębie kończyn dolnych i prawidłowym ustawianiu stóp.

Wskazania do trójpłaszczyznowej terapii wad stóp:
  • stopa płasko-koślawa
  • stopa końsko-szpotawa
  • stopa przywiedzeniowa (sierpowata)
  • stopa piętowa
  • ograniczenia ruchomości stawów biodrowych

Terapeuta przedstawia i wskazuje odpowiedni sposób postępowania przy poszczególnych wadach stóp. Ćwiczenia wykonują rodzice w domu 2-4 razy dziennie. Podczas wizyty terapeuta omawia też kwestie związana z doborem obuwia. Efekty terapii są utrwalane za pomocą elastycznego bandaża, który nie ogranicza ruchów dziecka.

Zastosowanie trójpłaszczyznowej terapii wad stóp u dzieci w wielu przypadkach pozwala uniknąć inwazyjnej interwencji chirurgicznej, unieruchamiania w szynach czy gipsowania – dzięki temu można prowadzić rehabilitację codziennie –  lecz rodzice muszą mieć świadomość, że będzie to od nich wymagało od kilku tygodni do wielu miesięcy codziennych ćwiczeń z dzieckiem. Im wcześniej zostanie wprowadzona terapia, zależnie od wady stopy i jej nasilenia, tym lepszych i szybszych efektów można się spodziewać. Technika ćwiczeń i bandażowania jest prosta i łatwa do opanowania, a brak szyn czy gipsu ułatwia czynności pielęgnacyjne i nie hamuje rozwoju motorycznego dziecka.