Fundacja
Promyk Słońca
Fundacja
Promyk Słońca
Strona główna » Czasopisma » Poradnik dla rodziców 15

Poradnik dla rodziców 15

czasopismo dla ciebie
okładka czasopisma - Poradnik dla rodziców 15

Poradnik dla rodziców na temat rozwoju psychomotorycznego dziecka, numer 15.
Zobacz Poradnik w formacie PDF

Oferta metod terapeutycznych i rehabilitacyjnych jest niezwykle bogata. Od wielości nazw, koncepcji, środków, wskazań i przeciwwskazań może się zakręcić w głowie. Nawet najlepszy i najbardziej żądny nowej wiedzy terapeuta nie jest w stanie poznać ich wszystkich, a cóż dopiero mówić o rodzicach, bombardowanych obcobrzmiącymi nazwiskami, fachową terminologią i nie zawsze zrozumiałymi informacjami.

Wiedza czerpana z najbardziej dziś powszechnego źródła, czyli Internetu jest zwykle fragmentaryczna, a kompetencje i bezstronność autorów notek czy osób uczestniczących w dyskusji na internetowym forum mogą niekiedy budzić wątpliwości. Wyboru najbardziej odpowiedniej metody terapeutycznej nie ułatwia fakt, że wiele koncepcji opiera się na różniących założeniach, a niektóre wręcz się wykluczają. W takiej sytuacji szczególna wartość mają wypowiedzi fizjoterapeutów-praktyków, na co dzień stosujących różne metody fizjoterapeutyczne. Pochodzący z Ekwadoru fizjoterapeuta Fernando Penafel Maldonaldo opowiada o koncepcji Castillo Morales® – terapii ustno-twarzowej, wyrosłej z bliskich mu kulturowo korzeni, stosowanej w Polsce głównie przez logopedów. Również z punktu widzenia praktyka przedstawia stosowaną przez siebie metodę pedagogiczną – Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne – Katarzyna Szczepanowska, nauczycielka wychowania przedszkolnego i terapeutka pedagogiczna. Krystyna Pabian doradza natomiast, czym kierować się wybierając kosmetyki dla dzieci. W obliczu półek uginających się pod barwnymi słoiczkami, buteleczkami i pudełkami z pewnością przyda się kilka praktycznych rad, które pomogą poruszać się w gąszczu ofert.
Dr n med. Anna Sokół-Osowicz, nefrolog i pediatra, przybliża problem dotyczący wielu dziecii: infekcje układu moczowego. Między innymi ze względu na nawracający charakter schorzenie to budzi uzasadniony niepokój rodziców. Dr Sokół-Osowicz objaśnia mechanizm jego powstawania, parametry i specyfikę badań, udziela także kilku praktycznych rad.

Pobyt w szpitalu jest dla dziecka trudnym doświadczeniem: dziecko nie rozumie choroby, procedur medycznych, cierpi z powodu rozstania z rodzicami. Psycholog Hanna Darian podpowiada, jak zmniejszyć niepokój i napięcie związane z hospitalizacją, posługując się na przykład bajką terapeutyczną.

Powszechnie wiadomo, że pomoc innym sprzyja samorealizacji i samorozwojowi. Szczególnej satysfakcji może zaś dostarczyć pomoc dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Cel ten realizuje opisane w dziale Aktualności, utworzone przez Fundację „Promyk Słońca” Centrum Wolontariatu. Przeszkoleni przez nas Wolontariusze pomagają rodzinom niepełnosprawnych dzieci w codziennych sprawach: pomagają odrabiać lekcje, wychodzą na spacery, towarzyszą w drodze na rehabilitacje, odciążają rodziców w czynnościach pielęgnacyjnych.

W dziale informacyjnym Biuletynu prezentujemy projekty i przedsięwzięcia realizowane przez Fundację Promyk Słońca, między innymi: ogólnopolską kampanię na rzecz rodzin dzieci z niepełnosprawnością „Na jednym wózku” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, pani Anny Komorowskiej, Pierwsze Dolnośląskie Zawody Pływackie, realizowany w partnerstwie z trzema innymi organizacjami pozarządowymi projekt „Sprawni w pracy” – trwające ponad dwa lata działania zmierzające do aktywizacji osób niepełnosprawnych.

Format A4, 32 strony
ISSN 1896-7914